HÕFF teeb avafilmiga kummarduse juubilar Eve Kivile

Sündmused

Tänavuse Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali avab 1959. aastast pärit Soome ja Nõukogude Liidu koostöös valminud muinasjutufilm "Sampo", mis on nüüdseks restaureeritud ja omandanud põhjanaabrite juures kultusteose staatuse. Haapsallu on oodata filmi naispeategelast Annikkit kehastanud Eve Kivi, kes tähistab mai alguses oma 85. sünnipäeva.

HÕFFi avafilm "Sampo" levis omal ajal üle terve maailma, kõige kurioossemal kombel Ameerikas – 20 minutit lühemaks lõigatuna kandis see pealkirja "Päev, kui maa külmus", mille reklaamlause kuulutas: "Kõige judisemaajavam terror, mis iial kogetud!"

Põhjala emand Louhi röövib nõidust kasutades Kalevala sepa Ilmarise õe Annikki, lubades ta vabastada, kui sepp taob talle Sampo – imeveski, mis jahvatab rikkust. Puhkeb eepiline võitlus hea ja kurja, valguse ja pimeduse vahel.

Suurejooneline seiklusfantaasia, mis valmis koostöös Nõukogude Liiduga ja mille režissööriks on muinasjutufilmide absoluutne meister, Cannes'i ja Veneetsia festivalil auhinnatud Aleksandr Ptuško, on oluline ka meile, kuna selles mängib Eve Kivi.

Oma esimeses suures rahvusvahelises rollis esinev Kivi kehastab naispeategelast Annikkit, kelleks kandideeris 300 näitlejat mitmest riigist. "Kivi või mitte keegi!" põrutanud filmi lavastaja enne võtete algust rusikaga lauale, kui eestlanna asemele soovitatud võtta teine, tuntum näitleja. "Mulle on vaja tema süütuid silmi!"

Festivali avamise puhul rullitakse Haapsalus lahti ka veripunane vaip, kus tervitab külalisi Soome rahvuskangelane Väinämöinen isiklikult. Haapsallu on oodata ka Eve Kivi ennast – linastus on ühtlasi kummardus armastatud näitlejale, kes tähistab mai alguses oma 85. sünnipäeva.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali avatseremoonia mängib tänavu eriliseks ansambel Winny Puhh. Armastatud punkbänd astub esimest korda üles lastekoori saatel – koos Haapsalu linna algkooli mudilaskooriga tuuakse kuulajate ette üks kosmiliselt raju šedööver. Mis see on ja mis laval täpsemalt juhtub, on saladus.

Avatseremoonia, kuhu saab alates tänasest osta ka pileteid, leiab aset 28. aprillil kell 19.30 Haapsalu kultuurikeskuses.

Avatseremoonia ja -filmi pileteid saab tänasest osta Piletilevi vahendusel. Pilet maksab kuni 31. märtsini 13 eurot, alates 1. aprillist 15 eurot. Sooduspileti hind on 31. märtsini 10 eurot, alates 1. aprillist 12 eurot. Tasuta pääsevad avamisele festivali passiomanikud. Kuni 31. märtsini on passid festivali koduleheküljel müügil 55-eurose soodushinnaga.

Linastust toetavad Soome Instituut ja Soome Rahvuslik Audiovisuaalne Arhiiv.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab tänavu aset 28.-30. aprillini.

Vaata lähemalt www.hoff.ee.

Toimetas: Rasmus
22. märts 2023, kell 14:49

Jaga / Prindi

  • Jaga Facebookis
  • Jaga Twitteris
  • Jaga Deliciousis
  • Lisa lemmikutesse
  • Prindi
  • Saada e-mailiga