Michelangelo Antonioni

Põhja-Itaalia, Emilia-Romagna, Ferrara

0 / 10

hindajat

Hindamiseks pead olema sisse logitud!

Sündinud: 29.09.1912 (94-aastane)
Surnud: 30.07.2007
Lavastatud filme:
(vaata kõiki)
Reisija (1975)
Zabriskie Point (1970)
Blowup (1966)
Punane kõrb (1964)
Varjutus (1962)

Filmikunsti suurmeister Michelangelo Antonioni sündis Po jõe orus Ferrara linnas, mis kunagi oli Itaalias renessansi tuntumaid keskusi. 20. sajandi teisel poolel sai temast kinokunsti uuendaja, kelle tähendus on tuntav paljude tipplavastajate töödes.

Nooruses õppis Michelangelo Antonioni Bologna ülikoolis majandust, kuid juba siis harrastas ka filmitegemist, maalis palju ning kirjutas kohalikule ajalehele arvustusi. Enne sõda õppis ta Rooma kinokoolis. Temast sai arvestatav filmikriitik üleriigilise levikuga ajakirjas Cinema, mille toimetajaks oli Benito Mussolini poeg Vittorio. Rohkem teda keegi ega miski fašistidega ei sidunud. Antonioni kirjutas mõnegi stsenaariumi neorealist Robert Rossellinile ning assisteeris kuulsat prantsuse lavastajat Marcel Carné'i filmi "Õhtused külalised" (Les visiteurs du soir, 1942) tegemisel.

Oma esimest režissööritööd, tõsielufilmi kodukandist "Inimesed Po jõelt" (Gente Del Po) alustas Antonioni juba järgmisel aastal. Mängufilmini jõudis Michelangelo Antonioni alles pärast sõda. "Ühe armastuse kroonika" (Cronaca di un amore) esilinastus 1950. aastal. Kuigi juba selles, neorealismist eemaldunud töös oli tunda tulevase meistri kätt ja stiili, jäi film suurema menuta, lavastus meenutas mõneti Robert Bressoni ja Carl Dreyeri töid. Noor režissöör võitis siiski oma debüüdiga Itaalia filmikriitikute eriauhinna.

Läbimurdeliseks sai "Seiklus" (L'avventura, 1960), mis sai preemia Cannes's, kus žürii eripreemiani jõudis. Antonioni esimene värvifilm oli "Punane kõrb" (Il deserto rosso, 1964), mis võitis peapreemia Veneetsia festivalil. Tõeliseks kassafilmis sai Londonis vändatud "Blowup" (1966), mis kandideeris Oscarile ja võitis Kuldse Palmioksa preemia Cannes'i festivalil. USA-s tegi Antonioni vaid ühe mängufilmi.

Kolm aastat hiljem tabas Antonionit osaline halvatus, mis röövis lavastajalt aastateks kõnevõime. Ometi ei kadunud suur lavastaja vaikusesse, mida ta nii kõnekalt oskab ekraanile tuua.

1995. aastal esilinastus "Teiselpool pilvi" (Par-dela les nuages), mida Antonionil aitas teha ja viimistleda Wim Wenders, Seegi oli üks meisterlik film võõrandumisest. Michelangelo Antonionile omistati elutöö-Oscar aastal 1995. Järgmiste jõulude ajal varastati Kuldmehike kinomaestro Rooma korterist.

Antonioni suri 94 aasta vanuselt Roomas, samal päeval suri ka Ingmar Bergman. Antonioni viimaseks filmiks jäi 2004. aastal valminud osa lühiflmide triloogiale "Eros" nimega "Asjade ohtlik lõim".

Lingid

Jaga / Prindi

  • Jaga Facebookis
  • Jaga Twitteris
  • Jaga Deliciousis
  • Lisa lemmikutesse
  • Prindi
  • Saada e-mailiga