Kui...

If.... (1968)

7 / 10

1 hindajat

Hindamiseks pead olema sisse logitud!

Žanr: Draama
Stuudio: Memorial Enterprises
Riik: Suurbritannia
Kestvus: 1 tundi 51 minutit
Lavastaja(d): Lindsay Anderson

Ühes 1960. aastate Inglismaa internaatkoolis sätestuvad õpetajate ja koolipoiste võimusuhted nii vaimse kui ka füüsilise vägivalla kaudu. Malcolm McDowell teeb oma läbimurderolli aatelise noorsand Mickina, kellest võrsub koolisisese revolutsiooni juht.

Cannes'is Kuldse Palmioksa pälvinud "If...." ujub sujuvalt sotsreaalsuse ja sürreaalsuse piiril, märkimisväärne on nii värvilise kui mustvalge pildi kasutamine. Viimane oli osalt tingitud tehnilistest piirangutest (operaator Miroslav Ondrícek leidis, et kabelistseene ei ole võimalik värvifilmile üles võtta), kuid kuna mängus oli televisioonilevi, ei saanud ka ainult mustvalge filmi kasuks otsustada. Seega valis Anderson värvilise ja mustvalgete stseenide vahel tunde järgi – tulemuseks on suurepärased tonaalsuse vahetused.

"If...." tegi suurel ekraanil nähtavaks ühiskondlikud voolud, mis 1960. teisel poolel Euroopat mõjutasid, olles seega omamoodi revolutsiooniline. Tänaseks on koolivägivald muutunud niivõrd levinud teemaks, et tollal šokeeriva filmi uudsus on ehk vähenenud, kuid Andersoni hillitsetud, ent häiriv vägivalla kujutamise viis on endiselt sama veenev ja mõjus.

- kinosoprus.ee

Videod

Lingid

Jaga / Prindi

  • Jaga Facebookis
  • Jaga Twitteris
  • Jaga Deliciousis
  • Lisa lemmikutesse
  • Prindi
  • Saada e-mailiga