Fritz Lang

Viin, Austria-Ungari

4 / 10

2 hindajat

Hindamiseks pead olema sisse logitud!

Sündinud: 05.12.1890 (85-aastane)
Surnud: 02.08.1976
Lavastatud filme:
(vaata kõiki)
Gangsterikuningas (1953)
Naine aknal (1944)
M (1931)
Metropolis (1927)
Nibelungid 2 (1924)

Friedrich Anton Christian Lang oli Austria päritolu lavastaja, kes sündis ja kasvas üles Viinis. Alguses õppis ta Viini Tehnikaülikoolis inseneriks, kuid ei tundnud selle ala vastu erilist huvi ja asus aastal 1908 kunsti õppima. I maailmasõjas võitles ta Austria-Ungari armees ja sai korduvalt haavata. Ekspressionistliku liikumise ajal asus ta tööle Ufa stuudios Saksamaal. Tollesse varajasse aega jäävad tema kuulsaimad tummfilmid "Dr. Mabuse, der Spieler" (1922), "Die Nibelungen" (1924) ja tema kõige kuulsaim film "Metropolis" (1927), mille esialgsest kolmest ja poolest tunnist on mitmed lõigud kaduma läinud. Paljudele filmidele kirjutas käsikirja tema naine, Thea von Harbou.

Aastal 1934 lahkus ta Saksamaalt, et minna Pariisi kaudu Ühendriikidesse. Tema naine, Thea von Harbou, jäi Saksamaale ja liitus natsiparteiga. Hollywoodi jõudes liitus ta MGM stuudioga ja lavastas kriminaaldraama "Fury". Järgmise 21 aasta jooksul lavastas ta keskmiselt ühe filmi aastas ja töötas pea kõigi suurte Hollywoodi stuudiote jaoks.
Lavastajana oli ta karm ja otsusekindel ning temaga töötamine ei olnud lihtne, .

50datel naases ta Saksamaale, et lavastada seal filmi "Indian Epic", mis on paljude filmikriitikute arvates tõeline meistriteos. Lisaks sellele väntas ta ka oma Dr. Mabuse filmisarjale järje "Die Tausen Augen des Dr. Mabuse". Selle filmi valmimise ajal süvenesid probleemid silmadega, mis viisid pimedaksjäämiseni. See film jäi ka tema viimaseks lavastajatööks. Tagasi USAs, kus ta veetis oma elu viimased aastad, koostas ta küll mustandeid käsikirjade jaoks, kuid ei teinud enam ühtegi filmi.
Fritz Lang suri aasta 1976 augustis ja ta maeti Los Angeleses Hollywood Hillsi surnuaeda.

Jaga / Prindi

  • Jaga Facebookis
  • Jaga Twitteris
  • Jaga Deliciousis
  • Lisa lemmikutesse
  • Prindi
  • Saada e-mailiga