"Magnus" pandi seitsmeks aastaks keelu alla

Filmiuudised

Harju maakohus tegi täna otsuse, millega kohustas lõpetama mängufilmi „Magnus“ avaldamise/levitamise Eestis, Euroopa Liidu liikmesriikides ja mujal. Samuti keelati „Magnuse“ levitamine kõikvõimalikes muudes taasesitamist võimaldavates vormides, sealhulgas DVD-l, veebilehekülgedel ja muude andmekandjate kaudu nii Eestis, Euroopa Liidu liikmesriikides kui mujal seitsme aasta jooksul kohtuotsuse tegemisest, teatas Harju maakohus.

Märtsis 2007. a Harju maakohtusse esitatud hagiavalduse kohaselt sai hagejale 2006.a oktoobris teatavaks, et kostja (stsenaristi ja režissöör) eestvedamisel, on lähiajal valmimas mängufilm, mille stsenaarium põhineb hageja ja tema perekonna eraelus juhtunud tragöödial.

Filmi stsenaristi ja režissööri väitel oli toodetud mängufilm, mille stsenaarium on nende endi poolt välja mõeldud, tegemist on reaalsetest isikutest inspireeritud, kuid siiski fiktiivsete karakteritega, mille kujutamine ei riku hageja õigusi.

Kohus on seisukohal, et isiku identiteedi äratuntavusel võib piisata osalise informatsiooni edasiandmisest, millest sisuliselt huvitatud vaatajaskonna jaoks on identiteet otseselt äratuntav või seda saab kerge vaevaga järeldada. Äratuntavus esineb juba sellisel juhul, kui isik on ilma tema nime nimetamata vähemalt osale filmi vaatajaskonnast või adressaatide ringist filmis edastatud stseenide/olukordade kaudu piisavalt äratuntav.

Isiku eraellu sekkumiseks peab olema selgelt põhjendatud ühiskondlik vajadus. Kostjad ei ole esile toonud ühtki eraellu sekkumise mõistlikku põhjendust. Kohus leidis, et kuigi EV põhiseaduse § 45 kohaselt tsensuuri ei ole, pole väljendusvabadus piiramatu. Selle määr on kõige avaram avaliku (poliitilise) elu küsimustes ning kõige piiratum eraelu sfääris. Kaalunud ühelt poolt üldiste isikuõiguste kaitse vajadust, arvestades lahkunu mälestuse kestusega teda ümbritsenud sotsiaalses ruumis ja teisalt kunstivabaduse õigust, leidis kohus, et 7 aastat on proportsionaalne keelu aeg.

Otsuse peale võivad pooled esitada apellatsioonikaebuse Tallinna ringkonnakohtule 30 päeva jooksul, alates otsuse apellandile kättetoimetamist, kuid mitte hiljem kui viie kuu möödumisel esimese astme kohtu otsuse avalikult teatavaks tegemisest.

www.delfi.ee
foto: Eesti Ekspress

Toimetas: Kaido
12. mai 2008, kell 14:35

Jaga / Prindi

  • Jaga Facebookis
  • Jaga Twitteris
  • Jaga Deliciousis
  • Lisa lemmikutesse
  • Prindi
  • Saada e-mailiga