"Beowulf" oli imelik film. Mitte ainult ei tundunud mulle, nagu vaataksin mõnd Shrek´i osa, aina naeruväärsemaks muutus ka pidevad viited seksile, alastistseenid ja ülepingutatud vägivald, ja huvitaval kombel irvitasin ma koguaeg ühe tegelase üle, kes rääkis täpselt John Malkovichi hääle ja aktsendiga - pärast aga vaatasin osaliste nimekirja ja tegu oligi Malkovichiga. Kes veel ei tea, siis film on täielikult tehtud motion capture tehnikaga ja suuremas osas kinodes sai "Beowulfi" minu teada veel 3D-prillidega näha, mis pidavat elamust kõvasti suurendama (kui ma ei eksi, siis me kinodes 3D´d ei olnud, erinevalt "Spy Kidsi" kolmandast osast).
Film põhineb anglosakside samanimelisel eeposel, mis räägib kangelasest Beowulfist, kes tuleb appi kuningas Hrothgarile ohtliku koletise Grendeli hävitamisel ning peab hiljem rinda pistma tema emaga, kes minu teada eeposes oli inetu nõid, kuid filmis kehastas teda hoopiski digitaalse kuldvaabaga kaetud paljastatud Angelina Jolie - no räägi seksi müümisest, eks. Film oligi lõppkokkuvõttes liiga tobe, et seda vaadata kui tõsimeelset lugu Beowulfist. Huvitaval kombel oli film isegi pisut õudne, vaatasin pimedas ja heli oli suht põhjas ka veel - merekoletiste stseen läks natuke vastuollu minu hirmuga süvavee ees. Just toosama Grendel oma lahtipääsenud tsirkuselooma kombel laamendamisega ajas kananaha ihule ja etteaimamatud ehmatuskohad tegid kah oma töö.
Digitaliseeritud pilt annab aimu, et Robert Zemeckise sihtvaatajagrupp oli teismelised, kuid vahepeal läks lugu niivõrd veriseks, et ma lausa hakkasin imestama, kuidas see pääses PG-13 reitinguga - isegi üks trailer oli ju red-band ehk siis seda tohtis näidata ainult R-reitinguga filmide ees. Ja kogu seal olnud vägivald oli ka filmis sees nagu kord ja kohus - no Grendeli esimese rünnaku ajal rebis ta mehi pooleks ja viskas neid orkide otsa ja kakkus jäsemeid küljest, samuti ei olnud just meeldiv vaadata, kuidas nimitegelane omal käe küljest lõikab või ennast merekoletise seest läbi silma välja murrab. Ju siis MPAA ei pidanud CGI pilti niivõrd tõsiseltvõetavaks kui live action´it, see on ainus seletus. Arvutipilt andis tegijatel võimaluse fantaasiaga kõvasti mängida ja iseenesest oli pilt ilus ning detailiderohke, ehkki kohati sarnanes tõesti liialt mudilastele suunatud arvutiseiklustele - mina oleks iseenesest eelistanud korralikku tavapärast eeposlugu, aga kuna Zemeckis usub, et tänapäeva kino kuulub ainult arvutile, siis mis teha.
Muide, mu "Piltidega müüdiraamatu" illustratsioonidel oli Grendelit kujutatud suure sisaliku taolise elukana, kuid filmis oli tegu väga suurt kasvu mutandi/trolliga, kes Hrothgari pidusid rikkuma läks oma üliterava kõrvakuulmise pärast (a-la Daredevil) - no ei saa ju oma pesas magada kui teisel pool järve käib ilge lärmamine ja pidutsemine, aga ma arvan, et värsivormis eeposes on Grendelit kujutatud sarnaselt filmiga ja mitte nii nagu minu lapsepõlves kingiks saadud müüdiraamatus. Teda mängis kusjuures Crispin Glover, keda mina tean ühest hiiglama heast vanast filmist "River´s Edge" ja keskpärastest Charlie inglite filmivariantidest, kus ta mingit juukseid armastavat psühhi mängis, aga seekord mina küll teda ära ei tundnud. Parajalt creepy ta muidugi oli, aga üsna peatselt koksas Beowulf ta maha (ise sealjuures täiesti alasti olles, erinevad objektid katsid tema enda objekti, kuid stseen venis nii pikaks, et oluliseks muutus tema tilli silmamine ja mitte võitluse jälgimine), ainult et kohtuda veel suurema koletisega ehk siis tema vastupandamatu emaga.
Vaatasin ise minut-kaks pikemat Director´s Cut versiooni, seega ei välista, et palju verest oli kinoversioonis puudu, aga kõik need seksuaalsed viited ja asjad pidid ju ikka alles olema. Paneb lausa mõtlema, mida lavastajad MPAA tagaruumis teevad, et saada leebem reiting ja niimoodi kõvem kassa. Loodetavasti kogu eelnev jutt ei tundunud üleliia positiivne, vähemalt üle lugedes tuli selline mõte. Ei, mulle ei meeldinud see film, oli tobe ja naeruväärne ja lihtsalt rumal.
Täielikku arvustust loe:
http://fletchujafilmid.blogspot.com/2008/02/beowulf-2007.html
Toimetas: Ralf
5. märts 2008, kell 21:29