13. – 17. novembril kl 19:30 toimub Sõpruse kinos üleilmastumisele pühendatud filminädal. Näidatakse viimaste aastate Prantsuse, USA, Soome, Belgia, Austria ja
Brasiilia dokumentaale, mille eesmärk pole üleilmastumist defineerida, seda heaks või halvaks lahterdada või selle kahjusid üles loendada, vaid silmaringi avardada,
diskussiooni arendada ja mõtlema ärgitada.
Linastuvad eestlastele üldiselt tundmatud, rahvusvaheliselt auhinnatud
dokumentaalfilmid. Igal õhtul saab vaadata eri tahke üleilmastumisest. Pärast Jorge
Furtado suurepärast „Lillede saart” ja Patrice Barrat’ probleemi sissejuhatust
dokumentaalis „Üleilmastumine, kas vägivald või dialoog?” keskendutakse majandusele
(Jennifer Abbott, Mark Achbar, „The Corporation”), sotsiaalküsimustele läbi Nokia
tütarettevõtet portreteeriva filmi „Korralik tehas” (režissöör Thomas Balmès),
tervisele („Ühe ettekuulutatud katastroofi kroonika”, rež Philip Brooks) ja
keskkonnale (Hubert Sauperi „Darwini õudusunenägu”).
Filmid linastuvad originaalkeeles, inglisekeelse tõlkega.
Filminädalat korraldab Prantsuse Kultuurikeskus.
Pileti 50 ja 70 krooni.
Festivali kava:
LILLEDE SAAR
Rež: Jorge Furtado
Brasiilia / 1989 / 13 min
Portugali keeles, ingliskeelsete subtiitritega
„Lillede saar” algab nagu majandustund lastele: mis on tomat, mis on inimene, mis on raha? Igale uuele sõnale annab Jorge Furtado tähenduse humoorika animatsiooni abil. Nii jälgitakse tavalise tomati elukäiku, kuidas seda kasvatatakse, pakitakse, visatakse, kuni ta jõuab lillede saarele. Seal muutub komöödia kriitikaks. Selles pooleldi dokumentaalfilmis, pooleldi poliitilises-poeetilises essees paljastab autor teravmeelselt ja mängeldes üleilmastumise toimimismehhanisme.
Jorge Furtado õppis arstiteadust, psühholoogiat, kauneid kunste ja ajakirjandust, enne kui hakkas tööle televisioonis reporterina, saatejuhina, monteerijana, stsenaristina ja tootmisjuhina. Ta on teinud televisioonile kümneid reklaamfilme ja teeb stsenaristina koostööd TV Globoga. Viimased aastad on ta keskendunud täispikkadele filmidele.
Festivalid ja auhinad:
Gramado festival, 1989 - parim lühifilm, parim montaaž, parim stsenaarium ning kriitikute ja publikuauhind
Berliini filmifestival, 1990 - Hõbekaru
Clermont-Ferrand’i filmifestival, 1991 - kriitikute ja publikuauhind
Hamburgi filmifestival, 1991 - võistlusprogrammi « No Budget » publikuauhind
ÜLEILMASTUMINE, KAS VÄGIVALD VÕI DIALOOG?
Rež: Patrice Barrat
Prantsusmaa – USA / 2002 / 52 min
Inglise ja prantsuse keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Seattle’is ja Genovas G8 tippkohtumiste ajal toimunud rahutustele järgnes 11. september oma ülemaailmsete vastukajadega Hea ja Kurja, kultuuridevahelise sõja ning religioonide vastandumise ideoloogia on osa üleilmastumisest. Filmis astuvad vastamisi üleilmastumise vastased ja suurte rahvusvaheliste ettevõtete ja liberaalsete asutuste nagu Rahvusvaheline Kaubandusorganisatsioon või IMF juhid. Film aitab mõista mõlema leeri eesmärke ja nendevahelisi suhteid.
Prantsuse produtsent, režissöör ja ajakirjanik Patrice Barrat on mitme Amnesty Internationali, FIPA, Locarno ja teiste filmifestivalide auhindadega pärjatud dokumentaalfilmide autor. Praegu on ta televisioonisaadete produktsioonifirma « Article Z » direktor.
Festivalid ja auhinad:
Shanghai filmifestival, 2002
CinemAmbiente Keskkonnafilmide festival, 2002
7. Keskkonnafilmide festival, 2003
Rencontres Médias Nord-Sud, 2003
Bombay festival WSF, 2003
THE CORPORATION
Rež: Jennifer Abbott, Mark Achbar
USA / 2004 / 135 min
Inglise keeles
150 aastat tagasi tähendas ettevõte organiseeritud äritegevust. Tänapäeval on selgelt tegu ülemaailmse võimuga, mida film püüab defineerida: mida tähendab rahvusvaheline ettevõte? Sõna « korporatsioon » algusaegadest kuni praeguste mõjukate ettevõteteni jälgitakse uue ärikorralduse levimist ajaloos, nende esimesi vigu ja legaalset ning moraalset vastutust. Peale konkreetsete näidete saavad sõna ka Nobeli auhinna laureaadid, ettevõtete juhid, haritlased ja loomeinimesed: Noam Chomsky, Milton Friedman, Naomi Klein, Michael Moore...
Jennifer Abbott on peale dokumentaalfilmide režissööri ameti ka kultuuriaktivist ja monteerija. Lisaks “The Corporation”i (2003) kaasautorlusele on ta tootnud, teinud ja monteerinud mitmeid dokumentaalfilme toidutööstusest ja rassidevahelistest suhetest.
Viimased 30 aastat on Mark Achbar teinud filme sellistel teemadel nagu tuumaküsimused, vaesus, ajakirjanduse kontroll. Teda kuulsaks teinud film ajakirjanduse kohta “Chomsky ja ajakirjandus” (1992), võitis üle 22 rahvusvahelise auhinna.
Festivalid ja auhinad:
Amsterdami rahvusvaheline dokumentaalfilmide festival, 2004 – Joris Ivensi auhind Sundance Film Festival, 2004 – publiku auhind parima dokumentaalfilmi eest
The Genie Awards, 2005 – parim dokumentaalfilm,
Sydney filmifestival, 2005 - publiku auhind parima dokumentaalfilmi eest
Thessaloniki dokumentaalfilmide festival, 2005 - publikuauhind
Toronto rahvusvaheline filmifestival, 2005 - publikuauhind
KORRALIK TEHAS
Rež: Thomas Balmčs
Soome - Prantsusmaa / 2004 / 79 min
Inglise ja hiina keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Kas toota kasumit või järgida moraali ? Küsimus on Nokia-taolisele firmale seda kriitilisem, kui ta viib oma tootmise üle Hiinasse, kus tööjõud on odav. Tööinspektor, kes Hiina tehast külastab, uurib tütarettevõtte töökorraldust ja püüab leevendada ümberviimisega kaasnenud probleeme, korruptsiooni, jalge alla tallatud inimõigusi, hügieeni- ja elukohaprobleeme. Kas endale eetilist kuvandit püüdev ettevõte mõtleb kõikide töötajate heaolule?
1969. aastal Pariisis sündinud Thomas Balmčs õppis ülikoolis filmikunsti.1992. aastal lõi ta oma produktsioonifirma TBC ja teeb oma filme, enamasti dokumentaalfilme, milledest enamik käsitlevad läänemaailma kultuuri ülemvõimu, religiooni ja nende väärtusi.
Festivalid ja auhinad:
Film Forum New York, 2005
DOCAVIV, Tel Aviv, 2005
Prix Europa Festival 2005
ÜHE ETTEKUULUTATUD KATASTROOFI KROONIKA
Rež: Philip Brooks
Prantsusmaa / 2001 / 52 min
Prantsuse ja inglise keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Üle kahekümne aasta ähvardab AIDS kogu inimkonna tulevikku, eriti Aafrika kontinenti. Aga mis põhjustel pole selle ette teada oleva ülemaailmse katastroofi valguses inimesed, asutused ja valitsused suutnud haiguse levimist tõkestada? Dokumentaalfilmis näeme inimesi, kes pühenduvad elu eest võitlemisele, ja poliitikute suhtumist, mis mõnikord on küüniline.
Režissöör, produtsent ja stsenarist Philip Brooks sündis 1953. aastal ja elas mõnda aega Pariisis. Ta on olnud kaasautoriks mitmele filmile ja dokumentaalfilmile ning filmiga « Une journée portée disparue » võitis ta 1992. aastal Amnesty Internationali auhinna. Philip Brooks suri 2003.
Festivalid ja auhinad:
Sansibari rahvusvaheline filmifestival 2002
Vues d’Afrique, Montréal 2003
FESPACO, Burkina Faso 2003
Rahvusvaheline inimõiguste filmide festival, Genf 2004
DARWINI ÕUDUSUNENÄGU
Rež: Hubert Sauper
Prantsusmaa – Austria – Belgia / 2004 / 107 min
Inglise, suahiili ja vene keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Kõik võiks alata kui Aafrika legend. 1960-ndatel lastakse Tansaanias Victoria järve Niiluse ahven, ablas röövkala, kes hävitab kõik teised liigid. Sellest ökoloogilisest katastroofist sünnib tasuv tööstusharu, sest suure kala valget liha eksporditakse edukalt kogu põhjapoolkerale. Järve kohal aga avavad hiigelsuured endise Nõukogude Liidu kaubalennukid oma katkematu edasi-tagasi liikumisega tee hoopis teisele ärile - relvaärile. Kalamehed, poliitikud, vene piloodid, prostituudid ja töösturid muutuvad kaasosalisteks või ohvriteks draamas, mis ületab igasuguse kujutlusvõime. Maailma kõige suurema troopilise järve kaldad on praegu üleilmastumise kõige jubedama painaja näiteks.
Hubert Sauper sündis väikeses tirooli külas Austria Alpides. Ta on elanud Inglismaal, Itaalias, USAs ja viimased kümme aastat Prantsusmaal. Ta on filmiõppejõud Euroopas ja USAs. « Darwini õudusunenägu » (2005) ja « Kisangani Diary » (1997) on saanud tosinajagu rahvusvahelisi auhindu.
Festivalid ja auhinad:
EFA 2004 - Parim Euroopa dokumentaalfilm
Veneetsia filmifestival 2004 – Europa Cinémas auhind
Pariisi Keskonnafilmide festival 2004 - dokumentaalfilmi Grand Prix
Belfort’i festival 2004 - publikuauhind
Kopehnhaageni festival 2004 - Grand Prix
Montréali festival 2004 - parim dokumentaalfilm
Toronto filmifestival 2004,
San Sebastian filmifestivali 2004
Toimetas: Robert
10. november 2006, kell 21:06