James Whale

See foorum on mõeldud Filmiveeb.ee lavastajate kommenteerimiseks.

Moderaator: Meeskond

James Whale

PostitusPostitas Rasmus » 13. August 2013, 12:21

James Whale
Inglismaa, Worcestershire, Dudley (22.07.1889 – 29.05.1957)

James Whale oli inglise filmi- ja teatrilavastaja, kes sündis 22. juulil 1889. aastal Worcestershire'is Dudleys. Ta oli pere seitsmest lapsest kuues, kelle vanemateks olid William ja Sarah. James avastas noorelt oma kunstiande ja hakkas seda arendama. Ta töötas kingsepana ning kasutas lisaraha Dudley kunsti- ja käsitöökoolis õppimiseks.

1914. aastal algas Esimene maailmasõda ja kuigi Whale ei olnud poliitikast huvitatud, otsustas ta siiski Briti armeesse astuda. 1917. aasta augustis võeti ta sakslaste poolt sõjavangiks ning vangilaagris hoiti teda järgmise aasta detsembrini. Just seal olles saigi Whale aru, et teda huvitab näitlemine ja lavastamine. Aastal 1919 alustaski Whale professionaalse teatrikarjääriga.

Kuna ta oli lavastanud näidendi "Journey's End", mida teatris edu saatis, hakati tema vastu huvi tundma ka Hollywoodis. Samal ajal oli käimas üleminek tummfilmidelt helifilmidele, nii et produtsendid otsisid inimesi, kellel oli kogemusi dialoogidega. Whale tuli Hollywoodi 1929. aastal ning tegi lepingu Paramount Picturesiga. Järgneval aastal lavastas ta näidendist "Journey's End" filmiversiooni, mida saatis nii Suurbritannias kui ka Ameerikas tohutu edu.
Seejärel tegi Whale viie-aastase lepingu Universaliga ning esimese filmina lavastas ta sõjadraama "Waterloo Bridge".
Kuna ta tahtis proovida ka teisi žanre, valis ta enda järgmiseks filmiks Mary Shelley samanimelisel romaanil põhineva õudusfilmi "Frankenstein". 21. novembril 1931. aastal esilinastunud film sai jällegi koheselt hitiks, purustas kõik kassarekordid ning teenis Universalile 12 miljonit dollarit.
1932. aastal lavastas Whale õuduskomöödia "Sünge vana maja", mida peetakse maja-õudusfilmide taasleiutajaks. Film oli kümnendeid kadunud, kuid 1968. aastal leiti see Universali hoidlatest üles ning taastati George Eastman House'i poolt.
1933. aastal valminud "Nähtamatu mees" sai peaaegu samasugust vastukaja nagu kaks aastat varem tehtud "Frankenstein" - seda kiitsid kriitikud ning sellest sai ka kassahitt.
Kuigi Whale oli pikalt "Frankensteinile" järje tegemist edasi lükanud, kuna kartis enda õuduslavastajaks nimetamist, tehti film ikkagi 1935. aastal ära. "Frankensteini pruut" teenis küll esimese osa eduga võrreldes märgatavalt vähem, kuid seda on siiski peetud gooti-õudusfilmidest parimaks ning samuti ka Whale'i tippteoseks.

Oma viimase täispika filmi lavastas Whale 1941. aastal, sellele järgnesid lühifilmid "Personnel Placement in the Army" aasta hiljem ning "Hello Out There" 1949. aastal. Seejärel lõpetas ta oma filmikarjääri.

Whale tegi 1957. aasta mais 67-aastasena enesetapu, uputades end oma ujumisbasseini. Enesetapukirja võttis enda kätte Jamesi endine elukaaslane David Lewis, nii et Jamesi uppumist peeti kuni Lewise surmani 1987. aastal õnnetuseks.

Loe täielikku tutvustust siit
Kasutaja avatar
Rasmus
Filmiveeb.ee meeskond
Filmiveeb.ee meeskond
 
Postitusi: 4999
Liitunud: 08. Märts 2012, 15:26
Asukoht: Nakatomi Plaza

Mine Lavastajad

  • Statistika
  • Kes on foorumil

    Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

cron