Esimene inimene

See foorum on mõeldud Filmiveeb.ee filmide kommenteerimiseks.

Moderaator: Meeskond

Esimene inimene

PostitusPostitas JazZ- » 15. Juuni 2018, 18:03

Esimene inimene
First Man (2018)

"Esimene inimene" on ambitsioonikas ja ebatavaline teos, mis annab publikule eheda võimaluse elada kaasa inimkonna kosmoseajaloo ühele olulisemale peatükile – esimesele mehitatud Kuu-lennule Apollo 11 pardal.

Peaosatäitja Ryan Gosling astub üles Neil Armstrongi rollis, kelle vaatevinklist kogu kümnendi kestnud NASA kuuvallutusprogramme Gemini ja Apollo jälgitakse. See on maailma ühe kuulsaima, ent samas kinniseima ja salapäraseima mehe lugu, intiimne pilguheit selle insenerist astronaudi uskumatutesse võitudesse, ränkadesse kaotustesse ja valusatesse ohverdustesse, mida nõudis see inimajaloo seni kõige ohtlikuma missiooni läbi viimine.

Tegu on ka vormiliselt täiesti uut tüüpi kosmosefilmiga, mille võlu on kosmosetehnika ja -lendude eriline realistlikkus koos üliintensiivse heli- ja pildikeelega. Nimelt otsustas filmitiim kasutada võimalikult palju päris tehnikat ning piirduda arvuti poolt genereeritud eriefektidega vaid minimaalsel määral. Kosmosekapsli klaustrofoobsus, süstiku stardilennu väljakannatamatuna tunduv põrgulikkus ja katselendude sisikonda pööritav möll saab kinotehnika vahendusel edasi antud nii loomutruult kui see tänapäeval vähegi võimalik on.

Loe täielikku tutvustust siit
Kasutaja avatar
JazZ-
Aasta foorumlane 2017
Aasta foorumlane 2017
 
Postitusi: 3602
Liitunud: 19. Aprill 2009, 19:19
Asukoht: Tallinn

Re: Esimene inimene

PostitusPostitas JazZ- » 15. Oktoober 2018, 23:19

Jäi natuke emotsioonituks mu jaoks see emotsionaalne rännak - ma ei ole kindel, kas venivus oli sihilik, et publik tunneks sama, mida tolleaegne USA ühiskond, aga olen kindel, et film poleks suurt midagi kaotanud, kui Neil Armstrongi poeg iga natukese aja tagant õue minemiseks luba poleks pärinud. Eks ma saan muidugi aru, et see oli vajalik, sest muidu oleks publik võib-olla üldse ära unustanud, et Neil ka pereisa on ja poleks vähimalgi määral mõistnud, miks Janet ta peale filmi lõpupoole nii kuri on, aga kas see laps (või lapsed) tõesti midagi muud peale õues käimise ei teinud? Kas stsenaristid olid nagu: "Hmm? Mis need lapsed õige enne nutitelefone ja arvutimänge ka tegid?" - "Käisid õues vist." - "Great! Mul pole õrna aimugi, mida seal õues tehakse, aga kui näitame, kuidas ta vanematelt sinna minekuks luba küsib, ei pea me sellega õnneks rohkem vaeva nägema!"
Sellest hoolimata ei suutnud ma aga eriti hoolida, sest kogu lahendus jäi kuidagi liiga kliiniliseks - nagu keegi oleks võtnud ette "Hollywoodi ABC: Kuidas võita Oscar ja mõjutada inimesi" ja kõiki selle juhtnööre piinliku täpsusega järginud, aga hinge lisamiseks vajaliku kolme tilga vere küsimise ära unustanud. Näiteks tuli mul selle "Janet sõimab Neili läbi"* stseeni ajal paratamatult silme ette järgmise aasta veebruar, kus seda sama katkendit uuesti näidatakse ja siis zoomib kaamera Claire Foy peale, kes seepeale naeratab ja ülejäänud saaliga koos viisakalt kaasa plaksutab.

*Arvan, et see pole kuigi suur spoiler, mida muud neilt naistelt ikka oodata?

Samas meeldis mulle jälle see sisututvustuseski mainitud "võimalikult realistlik" action-stseenide lahendus ja fakt, et astronaute vahelduseks märatsevate vaimuhaigetena ei kujutatud. Lugesin kunagi, et Neil Armstrongi pulss kuule maandumise ajal (hoolimata mõningastest tehnilistest probleemidest) oli sama, mis tavainimesel lõdvestunud olekus ja seega oli mul üpris hea meel, et ta tolle stseeni ajal kordagi ärritunult "Shit!" ei hüüdnud. Seega ei tee seda minagi:

6/10 - Norm!

Kui see aateline lõpukõne oleks JFK asemel Kyle Chandlerilt pärinenud, annaksin vähemalt 0.5 punkti rohkem.
Kasutaja avatar
JazZ-
Aasta foorumlane 2017
Aasta foorumlane 2017
 
Postitusi: 3602
Liitunud: 19. Aprill 2009, 19:19
Asukoht: Tallinn


Mine Filmid

  • Statistika
  • Kes on foorumil

    Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 12 külalist