Mitte eriti kauges tulevikus on inimene leiutanud ajas rändamise, kuid see on kuulutatud ebaseaduslikuks. Palgamõrvar Joe (Joseph Gordon-Levitt) tapab inimesi, kes saadetakse maffia poolt tulevikust. Tundes ühe ohvri (Bruce Willis) näol ära iseenda, paneb teda kõhklema ning Joe on sunnitud tuleviku iseenda eest põgenema hakkama.
"Ajasõlm" on originaalne, ulmeline põnevusfilm, mille lavastajaks ja stsenaristiks on Rian Johnson ("Brick").
Üks oodatuimaid filme sel aastal. Ajasõlm meenutab Raul Tammeti ulmedraamat "Pulmapilt", kus nooruke Lembit Ulfsak seletas Rein Areni kehastatud tegelasele kuidas toimib ajasilmus. Armas film oli
Nonii. Olen siin natuke maad kuulanud, arvustusi lugenud, ja selline kahtlane tunne on, et Ajasõlm/Looper võib täiesti vabalt parim film olla, mis lähiajal kinno jõuab. Või kui just mitte parim, siis kindlasti üks vähestest, mis mu tähelepanu on suutnud köita.
Ja et oodates väga igav ei hakkaks, võib vahepeal Rian Johnsoni tumblr-i tšekata, sealt leiab nii mõndagi põnavat ja huvipakkuvat (näiteks Looper 8-bit mänguna).
Lugesin vahetult enne linastumist, et ei maksa ootuseid liiga kõrgeks ajada ja talitasin selle järgi. Ometi suutsin ikka pettuda ning saalist negatiivse emotsiooniga lahkuda :/
Harju keskmine, mis haipi ära pole teeninud - potentsiaali oli millekski palju enamaks . Originaalne mõte nagu oli, samas ei mindud seda rada mööda edasi. Juba enne lõppu olin arvamusel, et In Time on näiteks oluliselt asjalikum film. 118 minuti jaoks sisu ei suudetud pakkuda, imalad stseenid mõjusid venivatena.
Spoiler :
Aga see lõpp... ma lootsin poole filmi pealt, et nii ei lähe, aga ikka suudeti selleni jõuda (ema). Ja tapnud see tatt juba enne ära, kui Hollywoodilik saab üks film olla...
Omad momendid olid, aga robustselt väljendudes oli Bruce Willise tegelasega osa üldises plaanis hea, kõik jõnglasega jube. Levitt, kes oma püüdlustest hoolimata ei tundunud kuidagi noore Willise moodi, jäi sinna vahepeale. Garret Dillahunt ja Jeff Daniels mõjusid positiivselt. "Looper" ei ole halb film, aga ka mitte midagi sellist, mis õigustaks tema paigutamist "In Time"st või "Source Code"st kõrgemale astmele.
5/10(üks punkt vähemaks selle kiimlemishoo ja oh-kui-originaalse suitsu eest, mille tõttu mu silmamunad suure pööritamise tagajärjel välja tahtsid kukkuda.)
Kirjutasin siin ennist midagi parima filmi kohta, mida hetkel kinos näha saab... Ei tea nüüd, pean võib-olla oma sõnu sööma. Mitte, et “Ajasõlm” halb oleks olnud, kaugeltki mitte. Nautisin peaaegu iga minutit. Üldjoontes stiilne, erinevaid žanre segav film – oma koht oli lisaks sci-file ja actionile ka film-noiril, lisaks näpuotsaga horrorit*. Ja paaris kohas ajas ikka muigama ka.
Meenutas oma stiilsuse ja peategelase-antikangelase cooli oleku poolest “Drive’i”. Verd lendas “Looperis” muidugi märksa rohkem. Plusspunktid suurepärase helitausta eest. Nathan Johnsoni score aitas sobiliku õhustiku loomisele väga palju kaasa.
Selles osas nõustun ultimatecriticuga, et potentsiaali oleks rohkemaks jagunud. Pärast vaatamist jäi natuke kripeldama tunne, et kui filmi teine pool oleks sama lahe olnud kui esimene, oleks üldmulje ka kõvasti parem olnud. Algusminutitel kasutati julgeid kaameratrikke justkui rohkem – vahepeal isegi vaatasin, et ohoo, hip-hop montage! Praegu ei ole enam kindel, kas selle kaadriteseeria kohta sellist terminit kasutada saab (kes filmi näinud on, saab loodetavasti aru, millest ma siinkohal räägin).
Egas midagi, lähiajal tuleb kordusvaatamine teha.
Spoiler :
Pettumuse valmistas oma räige ülekasutamisega maasse tambitud süžeeliin väikese lapse näol, kes ei suuda oma võimeid kontrollida ning seeläbi ümbritsevatele inimestele peavalu valmistab. Vahepeal lausa sellisel määral, et mainitud peast ainult verine tomp järele jääb. Huvitav, mitmest filmist selline “Stormageddon, dark lord of all” motiiv tänaseks läbi on käinud. Pakun, et päris soliidse arvu võib kokku saada. Vähemalt seekord oli lapsnäitleja tasemel. Võib-olla isegi liiga tasemel… Sellest ka ülalmainutud horror* element.
Emily Blunti tegelaskuju oli iseenesest igati okei, aga kahjuks suutsid paar stseeni üldpildi ära rikkuda. “Mommy loves you” ja muud taolised väljaütlemised tundusid liiast ja ei sobinud filmi kui tervikuga eriti kokku.
Wibbly-wobbly, timey-wimey stuff oli elegantselt lahendatud. Põhimõtteliselt selline värk, et olevik mõjutab koheselt tulevikku. Üsna otsekohene lähenemine. Väärtuslikku ekraaniaega ei hakatud kulutama ajas rändamise tehnilise poole seletamise peale, vaid lasti vaatajal rahulikult ise pilt kokku panna. Kehajupid kaovad, tekivad uued armid, mälestused hajuvad ja selginevad – kokkuvõttes ilmekas pildikeel.
Aga see selleks, ajas rändamise ja põhjus-tagajärg teemadel võib jäädagi arutlema ning kindlasti leiab filmist vastuolusid ja ebaloogilisi sündmuskäike. See polnud ju “Looperi” ivaks. Kes tahab keerulist time-travelit, võib selle asemel “Primerit” vaadata. Pigem keskenduti Joe isikule ja tema moraalitunnetusele, noore ja ja vana erinevustele-sarnasustele. Ühesõnaga, kuidas läbielatu mõjutab inimese iseloomu.
Joe ise on päris huvitav tegelane. Ühelt poolt külmavereline palgamõrvar, narkar, isekas tüüp, kes ei salga ära ka süütute laste tapmisest, kui see ainult tema naise tagasi tooks. Teiselt poolt külmavereline palgamõrvar, narkar ja isekas tüüp, kes reedab oma parima sõbra ning, kes, jõudes arusaamale, et tema enda teod tekitavad suletud ringi, kõrvaldab end kõhklematult sündmusteahelast. Nii Joseph Gordon-Levitt kui Bruce Willis mängisid oma osa hästi välja.
Lõpplahendus ei häirinud üldse. Kiire ja tõhus, mida oligi vaja.
Nii. Mul on tunne, et ma olen siin piisavalt sõna võtnud. Parem lõpetan, enne kui oma jutuga täielikult võssa kisun.
Vägagi positiivne üllatus. Toimis hoopis teistel motiividel, kui treileri ja sünopsise põhjal võiks arvata. Palju sisukam ja intelligentsem kui valdav enamus viimase aja ulmemärulitest. Võib-olla ei peakski seda ulmemäruliks nimetama, sest põhirõhk on siiski mujal. Samas on märulistseenid kõvasti pinevamad ja vägivald mõjuvam kui näiteks eelmisel nädalal vaadatud Dredd 3Ds, mis suuresti ja väga ebaõnnestunult ainult vägivalla peale mängiski.
Reklaamis ja IRCs jäi silma, et seda nimetatakse selle dekaadi Matrixiks. Pigem ütleksin, et see on selle generatsiooni Terminaator.
Väga hea meel näha originaalkäsikirja, mis saab suure linastuse ja puha. Plusspunktid tulevad ainuüksi sealt juba.
Film ise paraku mulle niiväga hinge ei läinud. Kindlasti on hea aseaine Pauligi kohvele kuna üsna suure tõenäosesega juttu jätkub kauemaks peale filmi vaatamist. Hästi tehtud ja puha aga minuga film lihtsalt ei klikkinud väga ning jääb lihtsalt meelde kui "täiesti ok" film. Mis on ka täiesti ok.
Võrdlused Moon'i, The Matrix'i või The Terminator'iga tunduvad minu jaoks suht blasphemy. Emotsionaalselt ei küündinud ühegi eelmainitud filmi tasemele.
äkki vajab 2. vaatamist..
It's only after we've lost everything that we're free to do anything.
Suhteliselt suur pettumus, ei jäänud millegi erilisega silma ja lugu oli ka päris veniv ning logisev. Tore, et Bruce Willis actionit tegi ja veri lendas, aga kui see kõik päädib
Spoiler :
mingi väikse poisi päästmisega, kes möllab oma võimetega ja kõik on nii ilus lõpuks, bruce willis tapab kõik pahad ära ja siis peategelane tapab ennast ja bruce willise ära...say what? Halb. Meeldis üldine idee ajas rändamisest ja selle kuritegelikust kasutusest, samuti ka kuri Vihmameister, oleks võinud kuidagi neid ideid paremini ära kasutada. Hea oli ka see, et näidati peategelasi elu, kui ta oleks ennast ikka ära tapnud. Teaduslikult on see ajas rändamine muidugi keerukas, aga kui mõtte välja lülitad, siis meelt see film küll lahutas...
Hea film, aga filmielamus taas rikutud. Juba kolmas film Tartu Cinamonis p*rses värvidega ning idioote leidub samuti üle ühe kinoskäigu. Kaks idikat käisid filmi jooksul kaks korda 10-15min ära õllet ostmas ning terve film vingusid, et makes no sense, makes no sense, ebareaalne ja muu iba. Film ise oli isegi üllatavalt lihtsa sisuga ning tavapärast timetravel mindfucki nii palju polnudki. Seega peaks sobima igale vaatajale. Hindeks 8/10. Selle aasta seni TOP 3 movie.
Nii mõnigi siinne kommentaar(nimesid nimetamata) paneb pead vangutama. Tekib tunne, et kas te ei ole filmi näinud(kuigi te seda vaatasite), näete esimest korda taolist filmi kui sellist või teile lihtsalt meeldib jagada oma arvamust, mis on kohutavalt väheütlev, üldine, sülge pritsiv ja normaalsest argumentatsioonist vaba.
Hetkel minu üldistav arvamus: Ootused olid küllaltki kõrged. Rian Johnsoni "Brick" ja "Brothers Bloom" andsid kindla põhjuse, miks režissööri sisenemist ulmežanri väga ärevusttekitavaks sammuks pidada.
Johnson, kes ka filmi kirjutas, asetas loo keskmesse kolm suurepärast näitlejat Joseph Gordon-Levitti, Bruce Willise ja Emily Blunti.
Tulemuseks on väga pingeline ja isepäine põnevusdraama, mille keskseks osaks ei ole mitte ajas rändamine ja sellega kaasnevad kulunud arutelud(millele ka film väga vahvalt tähelepanu osutas), vaid veenvalt kirjutatud tegelased ja nende märkimisväärsed teod, mis mõjutavad kogu sündmuste kulgu.
Tegemist on pingeliselt ja tihedalt kirjutatud intelligentse ulmefilmiga, mis sarnaselt Duncan Jonesi suurepärasele duole "Moon" ja "Source Code", Neill Blomkampi tulnukatragöödiale "District 9" ja Alfonso Cuaròni trööstitule nägemusele "Children of Men" kuulub ilma igasuguse kahtluseta 21. sajandi sci-fi paremikku. Puhtalt minu arvamus, mitte vankumatu tõde ;)
Aasta üks parimatest on "Looper" kohe kindlasti. Väärib ka uuesti vaatamist. Tegemist on sisutiheda ja väga stiilse teosega, mis väärib igat meie tähelepanuraasukest. Võrratu režissöör ja näitlejad andsid endast parima. Väga inspireeriv.
Sellised kindlakäelised teosed sisendavad taas usku, et Hollywoodi kino võib kunagi end taas elule raputada.
Metsik kiitlemine oma arvamust jagades, mis üldkokkuvõttes on kohutavalt väheütlev, üldine ja normaalsest argumentatsioonist vaba, ei tee filmist midagi ekstreemselt head, võiks siis vähemalt mainidagi rohkem fakte, et milles see filmi headus siis seisnes, ja lisada juurde ka vähem möla.
Ja midagi hardcore fännidele, kes filmi mitmendat korda kinno vaatama lähevad (endal veel katsetamata): http://loopermovie.tumblr.com/post/3295 ... i-recorded Eks DVD väljatulekul oleks mugavam seda kodus proovida, kusjuures see ei ole DVD kommentaar. Lihtsalt boonus.