Õigekeel

Küsimused, soovitused ja üldine jutt FILMIVEEB.EE kohta. NB! Muu jutt siia ei kuulu!

Moderaator: Meeskond

Õigekeel

PostitusPostitas Jolt » 03. Jaanuar 2009, 02:15

Algatuseks väike pühendus. Me kõik kirjutame netis - oma lõbuks veel pealegi - ning siin ei oodata kelleltki korrektsust, mis oleks võrdväärne ametliku dokumendi või lõpukirjandiga. Selles pole midagi katki, kui ei kasutata ainult täislauseid. Viimased ei pea algama, viksult ja viisakalt, vaid suurte algustähtedega. Kursiivi õigel määral kasutades jääks kõigi kaelad lugedes kangeks. Kui mõtete ja lausete piirid on arusaadavalt eristatavad, siis juba oletegi andnud minimaalse vajaliku panuse, et teie idee oleks ka teistele hoomatav. Isiklikult ei pane kellelegi pahaks hetkelisi ajuapse (ise roogin iga sissejäänud debiilsuse kohta välja ca 5).
Paar üleüldist soovistus oleks sellised (ilmselt järgivad kõik neid niigi): 1) Lugege kirjutatud tekst enne postitamist kord läbi. Minul isiklikult on seda pagana keeruline teha, ma olen hetk tagasi neid mõtteid just mõelnud ja need on mul sedavõrd värskelt meeles, et puhtalt teksti nägemise peale lippavad silmad sedavõrd kiiresti üle, et mingid totrad vead võivad üleliia olla, samal ajal kui terved sõnad võivad kogemata vahele jääda. Aga üritage, tuleb kasuks. 2) Kui kõhklete õigekirjas googeldage mõlemat varianti. Rohkem ja enamasti ka usaldusväärsematel lehtedel esinev viis on ilmselt õige.

Mõned lihtsad reeglid, mis katavad küllaltki suure osa süstemaatiliselt korduvatest vigadest.

-gi/-ki
-gi/-ki liide käib alati sõna lõpus, käändelõppude järel. Kõnekeeles võib küll öelda kellegiga/millegiga, kirjutades on korrektne vaid kellegagi/millegagi. "Maksuametnikul oli kokkusaamine kellegagi."

-ja
-ja liide väljendab tegijat. Mõnel juhul on seda ekslikult kasutatud ka tegevuse puhul. Käia - tegevus; käija - tegiga. "Maksuametil tuli peale käia ka kodukäijale."

-mata
Mõned kirjutavad -matta (riietumatta; naeratamatta; nilbitsematta). Kõlab küll nii, kuid tegelikkuses on -mata's vaid üks T (riietumata; naeratamata; nilbitsemata). "Kodukäijal õnnestus, tähelepanu äratamata, maksuametnik maha matta."

Mõttetu
See on ka kummaliselt püsiv tüüpviga. Kasutage -mata'st ülejäänud T siin ära. "Makusametnik oleks väga mõttetu mees, kui ta tuleks kodust välja labidata."

Efektne
Ei midagi liiga keerulist. Paljud kirjutavad effektne. Viga tuleb ilmselt sellest, et teatakse ing.keelset terminit effective. Eestis keeles on efektne siiski vaid ühe F'ga. "Maksuametnik kaevas end maapinnale Kill Bill's nähtule võrdväärse efektsusega."

Loodetavasti annavad ka teised oma panuse kõigi õigekeele taseme tõstmiseks. Mina lõpetasin keskkooli mitu aastat tagasi ja olen selle aja peale juba liigagi palju unustanud. Pole ka mingit head alusmaterjali. Muidu aga - mida vähem on põhjust siia teemasse postitada, seda lahedam.
-------------------------------------------------


Järgi = kohaselt, vastavalt; põhjal, alusel.
Nt: Kokaraamatu järgi tuleks lisada 1 tl suhkrut. Võlaõigusseaduse järgi on pretensiooni esitamise aeg 2 aastat.
Järele = kannule, üle.
Nt: Uuri järele (mitte järgi). Võtsin tema järele sappa. Ehitusmaterjale jäi järele.

Vahest = ehk, võib-olla.
Nt: Vahest teda polnudki seal?
Vahel = mõnikord.
Nt: Vahel ma tahaksin heljuda, heljuda... ;)

Enamik = suurem osa.
Nt: Enamik kirju jõuab adressaadini. Enamikul elanikest on arved õigeaegselt makstud.
Enamus = arvuline ülekaal.
Nt: Juuksurid on valdavas enamuses naised. Töötajate enamus toetab pr Nõmme kandidatuuri.

Õigesti = õigel moel, nii on õige.
Nt: Sa vastasid õigesti.
Õieti = õigupoolest.
Nt: Ma õieti ei teagi seda lugu. Läksin koolitusele õieti üksnes Juhani pärast.

Kuna = sest. Ärge kasutage sõna "kuna" tähenduses "millal":)
Kunas = millal.
Nt: Kunas sa reisilt tagasi jõuad?

Üks levinud vigu on veel sõna "kumb" käänamine. Ainsuse omastav on "kumma", mitte "kumba". Kumb-kumma-kumba.
Vale: Kumbasse majja ma lähen? Õige: Kumba majja ma lähen?
Vale: Kumbas majas ta on? Õige: Kummas majas ta on?

Lühendid:
pr, hr, prl, dr lause sees väikese tähega ja ilma punktita;
grammi lühend on g, mitte gr;
miljoni lühend on mln, mitte milj; miljard on mld
Kasutaja avatar
Jolt
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 2207
Liitunud: 12. Juuni 2007, 12:02

PostitusPostitas Soprano » 03. Jaanuar 2009, 02:38

Hea töö! Tegin kleepsuks. Saab veel hiljem lisada.
Kasutaja avatar
Soprano
Filmiveeb.ee admin
Filmiveeb.ee admin
 
Postitusi: 8748
Liitunud: 06. Jaanuar 2007, 05:24

PostitusPostitas Ralf » 05. Jaanuar 2009, 01:47

Tsiteeriks Lawrence'it kurikuulsast "Office Space"-ist: "FUCKING A!". Mõned kirjutavad siin nii, et anna otsad, aga kiirel tippimisel ei jaga minagi aega komade panemiseks. Tekst tundub mulle endale väheste komadega tegelikult ka libedam, iseasi, kuidas konservatiivsed linguaalpeded sellisesse asja suhtuvad. Isiklikult üritan kasvõi kaasfoorumlaste heaolu meeles pidades korralikult kirjutada, aga kes mu blogi loevad peaksid teadma et üldiselt ei ole ma suur veamees.
Kasutaja avatar
Ralf
love <3
 
Postitusi: 13749
Liitunud: 06. Mai 2006, 14:57
Asukoht: Sinu voodialune (väga tolmune *köh*)

PostitusPostitas eerik » 11. Jaanuar 2009, 16:21

Teadmiseks ka nii palju, et "ikke" on sõna "ike" omastavas käändes.

ike - surve, rõhumine; (vahend veoloomade rakendamiseks)

Näide: 13.-15. sajandil kannatasid venelased mongoli-tatari ikke all.

Ja nüüd vaadake siia, et näha "ikke" korduvat valesti kasutamist.
Kasutaja avatar
eerik
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 4876
Liitunud: 05. Märts 2006, 00:59

PostitusPostitas Forzelius » 11. Jaanuar 2009, 17:03

heh, kigents ja DjD suht figureerivad :P
PiltPiltPilt
Kasutaja avatar
Forzelius
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 13222
Liitunud: 22. Mai 2005, 21:22

PostitusPostitas IlseV » 11. Jaanuar 2009, 17:39

Olen ka süüdi.
Kasutaja avatar
IlseV
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 1816
Liitunud: 13. August 2008, 20:12

PostitusPostitas eerik » 12. Jaanuar 2009, 08:51

Arvsõnade käänamine. Ainsuse osastav.

Numbrite üks ja kaks puhul eksisteerib kaks erinevat õiget paralleelvormi:
üks - üht, ühte
kaks - kaht, kahte

Numbrid viis ja kuus on aga erandlikud. Eksisteerib ainult üks õige vorm:
viis - viit (mitte viite!)
kuus - kuut (mitte kuute!)
Kasutaja avatar
eerik
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 4876
Liitunud: 05. Märts 2006, 00:59

PostitusPostitas d4ncestyle » 05. Märts 2009, 12:15

Väga hea ja õpetlik jutt kirjaoskamatule inimesele. Ise vihkan kui kirjutatakse valesti sõna mõttetu. Need inimesed näitavad iseenda lollust, kui sõimavad teisi :D
Andke minna, ma tulen!
Kasutaja avatar
d4ncestyle
Raevunud härg
Raevunud härg
 
Postitusi: 154
Liitunud: 31. August 2008, 16:58
Asukoht: pragu

PostitusPostitas kigents » 05. Märts 2009, 17:46

Forza kirjutas:heh, kigents ja DjD suht figureerivad :P


Hell yeah. :P
No mis teha, kunagi sai nii jah kirjutatud.
kigents
Bond, James Bond
Bond, James Bond
 
Postitusi: 741
Liitunud: 02. Jaanuar 2007, 17:10
Asukoht: Tartu

PostitusPostitas eerik » 24. Oktoober 2009, 16:02

Soprano uusimat postitust lugedes märkasin üht sageli esinevat viga: sõna tagaplaan alaleütlev kääne on tagaplaanile (mitte tahaplaanile!).
Kasutaja avatar
eerik
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 4876
Liitunud: 05. Märts 2006, 00:59

PostitusPostitas rauls » 31. Oktoober 2009, 22:09

Soprano kirjutas:
Garli kirjutas:Need lemmikfilm, lemmiksari etc peaksid üks sõna olema vist? Mitte lemmik film, vaid lemmikfilm. Kui ei, siis mu eesti keele õpetaja on rumal.

Neid võib mu teada kahte moodi kirjutada.

Päris kindlasti võib neid kahte moodi kirjutada. Mõnikord kirjutatakse just ainult lahku. Näiteks: "Mis on sinu lemmik film?". Ei kirjutata ju "Mis on sinu lemmkifilm?".
Kasutaja avatar
rauls
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 4385
Liitunud: 27. August 2008, 23:34

PostitusPostitas eerik » 31. Oktoober 2009, 23:10

Kirjutatakse ikka.
Kasutaja avatar
eerik
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 4876
Liitunud: 05. Märts 2006, 00:59

PostitusPostitas Forzelius » 31. Oktoober 2009, 23:39

hehe rauls, kirjutatakse küll. Gümnaasiumi eesti keel on just sealkandis olnud hiljuti.
PiltPiltPilt
Kasutaja avatar
Forzelius
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 13222
Liitunud: 22. Mai 2005, 21:22

PostitusPostitas rauls » 01. November 2009, 00:58

Forza kirjutas:hehe rauls, kirjutatakse küll. Gümnaasiumi eesti keel on just sealkandis olnud hiljuti.

No ma ei tea, aga "Mis on sinu lemmik film?" peaks ka õige olema!
Kasutaja avatar
rauls
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 4385
Liitunud: 27. August 2008, 23:34

PostitusPostitas Forzelius » 01. November 2009, 02:04

Eesti keeles ei ole kahjuks.
PiltPiltPilt
Kasutaja avatar
Forzelius
Ristiisa
Ristiisa
 
Postitusi: 13222
Liitunud: 22. Mai 2005, 21:22

Järgmine

Mine Arutlus

  • Statistika
  • Kes on foorumil

    Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist